Generator treści – Czy sztuczna inteligencja zastąpi copywriterów SEO?

Od jakiegoś czasu na rynku SEO widzimy spory ruch w kontekście nowych narzędzie do generowania treści za pomocą sztucznej inteligencji. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej ich możliwościom i przetestować przynajmniej jedno z nich, aby sprawdzić ich przydatność w kontekście projektów SEO i nie tylko.

Co to są generatory treści i jak działają?

Generator treści AI to oprogramowanie, które za pomocą sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i algorytmów NLP (natural language processing) potrafią generować unikalne fragmenty tekstu na zadany im temat. Większość z nich opiera swoje działanie na modelu GPT-3, a różnią się między sobą raczej dostępnymi funkcjami niż sposobem generowania tekstu. Programy na podstawie dostarczonych wstępnie informacji rozbudowują tekst i pozwalają na tworzenie od kilku zdań do całych akapitów i bloków tekstowych.

Najpopularniejsze generatory treści na rynku

  1. Jasper (wcześnie Jarvis)
  2. Writesonic
  3. Frase
  4. Copy.ai
  5. AI Writer
  6. Hyperwrite
  7. INK
  8. Rytr

Oto zaledwie kilka przykładów narzędzi, które generują teksty za pomocą sztucznej inteligencji. Trudno wybrać najlepsze – wszystko zależy od kosztów, łatwości użytkowania, wbudowanych funkcji czy integracji. Trzeba pamiętać, że finalnie wszystkie opierają swoje działanie na tym samym algorytmie, a twórcy narzędzi mają tylko częściowy wpływ na jakość generowanych treści.

Jakie są realne możliwości generatorów treści? Do czego można je wykorzystać? Jak działa Jasper AI?

Pierwszy generator treści AI o którym usłyszałem był Jarvis. Od jakiegoś czasu dostępnego pod nazwą Japser (podobno Marvelowi nie spodobało się użycie nazwy systemu zbudowanego przez Tony’ego Starka). Dlatego to właśnie Jasper był przeze mnie testowany. Dodatkowym aututem (niestety w najdroższym pakiecie) była możliwość pisania bardzo długich tekstów – co wtedy nie było możliwe jeszcze w każdym tego typu oprogramowaniu.

Poniżej animowany przykład działania oprogramowania Jasper? Czy działa tak w rzeczywistości? Jesteśmy tego blisko, ale nie do końca jest to aż tak proste.

jarvis example blockchain

Szablony do generowania treści

Szablony pomagają oprogramowaniu lepiej zrozumieć jakiego rodzaju treści oczekujesz. Dodatkowo sprawiają, że tekst będzie miał zadane niezbędne ramy dotyczące formy przekazu czy ilości potrzebnych znaków. Jak widać możemy generować różnego rodzaju treści takie jak opisy produktów, pomysły tematów na bloga, reklamy Facebookowe czy Google AdWords, biografię na profil LinkedIn, nagłówki, opisy aukcji Amazon, meta-title i descriptions czy opisy filmów YouTube.

jasper templates

Rozpoczynając pracę od wyboru szablonu znacząco ułatwiły sobie zadanie.

Musisz krótki opisać planowany content za pomocą pól:

  • Title – Tytuł treści, które właśnie chcesz wygenerować
  • Content description / brief – Podstawę do napisania tekstu. Krótki opis twoich potrzeb, pytanie na które tekst ma odpowiedzieć i proste wytyczne.
  • Tone of voice – Sposób w jaki Jasper ma się komunikować. Czy tekst ma być formalny, zabawny, złośliwy? Te wszystkie wytyczne zostaną wzięte pod uwagę. Możesz również zamiast sposobu komunikacji wpisać tam nazwisko osoby którą „naśladować” ma Jasper.
  • Keywords – Maksymalnie 3 słowa kluczowe, których Jasper będzie starał używać się w tekście
  • Language – Język tekstu
  • Output length – S/M/L – Określ długość wygenerowanych treści. Będzie to długość od jednego zdania do całego akapity.

Następnie po kolei generujesz dalsze fragmenty treści.

Boss Mode od Jasper

Boss Mode to tzw. rozwiązanie bez ograniczeń. To tutaj tak na prawdę jesteście w stanie napisać pełny artykuł specjalistyczny z pomocą sztucznej inteligencji. To tutaj Jasper działa najszybciej, daje dostęp do największej liczby języków. Wewnątrz Boss Mode możesz mieszać ze sobą wiele szablonów co pozwala na bardzo dobre efekty. Za pomocą tego narzędzia udaje się generować content relatywnie wysokiej jakości. Jeśli masz przyspieszyć swoją pracę przy pisaniu artykułów to Jasper będzie idealnym rozwiązaniem.

Rozpoczynasz od tytułu i briefu, za pomocą szablonu generujesz listę nagłówków, następnie używasz komend nakazujących Jasperowi pisanie kolejnych akapitów treści pod nagłówkiem i zanim się obejrzysz Twój artykuł jest gotowy.

Jasper Recepies

Twoja praca jest powtarzalna? Rozbuduj swoje szablony za pomocą tzw. recepies. Jeśli chcesz, aby Twoje artykuły były budowane zawsze w podobnym schemacie to nie ma nic prostszego niż zbudować (lub skorzystać z przygotowanych) „przepisów” dla Jaspera. Jeszcze bardziej ułatwi to pracę oprogramowaniu i przyspieszy cały proces. Jesteś w stanie szybko i sprawnie zaplanować pisanie wstępu, nagłówków, akapitów i podsumowania z pomocą przepisów. To opcja, która chyba najbardziej ułatwiła mi pracę podczas generowania treści i testowania tego oprogramowania.

Integracja z SurferSEO.com & Copyscape

Dodatkowym atutem Jaspera jest możliwość dodatkowych integracji. Jeśli posiadasz subskrypcje Surfera lub Copyscape to z łatwością zintegrujesz je z oprogramowaniem i w oknie Jasper automatycznie będziesz widział informacje wygenerowane za pomocą Surfera (ocena treści, proponowane frazy do użycia) czy Copyscape (ocena oryginalności treści i sprawdzanie plagiatów).

Połączenie Jasper + SurferSEO + Copyscape to w zasadzie już contentowo-seowy kombajn, który wypełni Twoje strony internetowe wysoko-jakościową treścią zoptymalizowaną pod kątem SEO.

Czy generatory treści mogą zastąpić copywriterów?

Jakość generowanych tekstów jest bardzo różna i niestety wymaga stałej kontroli. Nie możemy pozwolić sobie na generowanie treści bez ich dokładnego czytania i wprowadzania poprawek.

Po pierwsze błędy językowe czy gramatyczne, których w tekstach po polsku jest całkiem sporo.

Po drugie konieczność sprawdzenia faktów wygenerowanych przez oprogramowanie.

Po trzecie brak realnej możliwości pisania newsów, artykułów na temat nowinek technicznych czy informacji, które nie były dostępne jeszcze kilka lat temu. Silniki „czytają” gigantyczną porcję tekstów pobranych z Internetu i na tej podstawie są w stanie tworzyć nowe teksty. Nie mają jednak „wiedzy” i informacji, które pojawiają się każdego dnia.

Wniosek? Czy generatory treści zastąpią copywriterów? – Nie! Generatory treści nie zastąpią copywriterów czy dziennikarzy. Mogą im jednak znacząco pomóc w kontekście powtarzalnej pracy dotyczącej np. tworzenia opisów produktów, treści CTA, treści reklamowych, listy potencjalnych czy prostych artykułów blogowych. Stworzenie szablonu tekstu w generatorze, listy wypunktowanej czy podsumowania wpisu przyspieszy pracę copywritera. Bardzo ogólne teksty na tematy nie-specjalistyczne będą charakteryzowały się dość wysoką jakością i brakiem konieczności wprowadzania dużych zmian. Im trudniejszy temat tym więcej problemów i pracy dla człowieka.

Jak wykorzystać generatory treści do działań SEO?

W SEO kluczowe znaczenie mają treści. Treści to Jasper. Dlatego już teraz możesz wypróbować możliwości tego typy oprogramowania i sprawdzić je w procesach SEO. Przede wszystkim jesteś w stanie znacząco przyspieszyć prace dotyczące tworzenia treści SEO. Czasami potrzeba wypełnienia tematycznego bloga, stworzenia zaplecza link-buildingowego, opisanie kategorii sklepowych lub co jeszcze trudniejsze unikalne opisanie wszystkich produktów na sklepie zajmuje wiele miesięcy. Z oprogramowanie Jasper cały ten proces może być kilkukrotnie szybszy. Szczególnie dla powtarzalnych treści takich jak opisy produktów, które Jasper z łatwością dla Ciebie przeredaguje dbając o ich oryginalność z Copyscape.

Nie możesz jednak generować tekstów bez ich sprawdzenia. To człowiek jest odpowiedzialny za ostateczny wygląd treści i ich optymalizację. Jasper to jedynie kolejne narzędzie, które ma tą pracę ułatwić.

Obrazek domyślny
Tomek Sikora

Specjalista SEO z kilkuletnim doświadczeniem. W czasie swojej pracy prowadziłem projekty pozycjonowania około 200 stron internetowych. Były to zarówno małe lokalne firmy, duże ogólnopolskie przedsiębiorstwa, a także międzynarodowe korporacje.

Artykuły: 12