Standardowy sklep internetowy składa się ze strony głównej, podstron kategorii, osobnych produktów i ewentualnego bloga. Kiedy specjalista SEO stara się poprawić wyniki tego typu strony jednym z jego głównych zadań jest optymalizacja kategorii. Optymalizacja odbywa się zarówno z technicznego punktu widzenia, gdzie implementacja jest ogólna dla całości sklepu, jak i pojedynczych optymalizacji indywidualnych dla każdej podstrony kategorii. Dlaczego specjaliści SEO tak dużo czasu poświęcają podstronom kategorii na sklepie internetowym?
Dlaczego kategorie są tak ważne dla sklepu internetowego?
Przede wszystkim dlatego, że pokrywają one bardzo duży zakres słów kluczowych. W kontekście oferty standardowego sklepu internetowego bardzo duża część ruchu organicznego wyląduje na listingach kategorii lub produktów. To te adresy najczęściej pojawiają się w Google i tam zaczyna się ścieżka użytkownika na naszym sklepie.
Sami zastanówcie się od czego zaczynacie poszukiwania nowego telewizora, butów czy roweru? Od przejrzenia dostępnych opcji. Możliwe jest to w zasadzie tylko i wyłącznie na podstronie kategorii, gdzie macie dostęp do wielu produktów danego rodzaju. Dlatego to właśnie tutaj lądują użytkownicy rozpoczynający swoje wyszukiwanie od bardzo i średnio popularnych słów kluczowych.
Na podstronie produktu lądują użytkownicy często zdecydowani już na konkretny model, a na stronie głównej przede wszystkim ludzie znający Twój sklep. Blog to miejsce dla ludzi zainteresowanych wiedzą, a niekoniecznie zakupami.
Dlatego to podstrony kategorii są często najważniejsze pod kątem E-Commerce SEO.
Dwa rodzaje stron kategorii
- Listing podkategorii – Charakterystyczne dla bardzo dużych sklepów i najogólniejszych kategorii. Zamiast kierować użytkownika na bardzo szeroką listę produktów prezentuje się listę podkategorii w atrakcyjny sposób tak, aby jak najszybciej zawęzić poszukiwania i skrócić drogę do ewentualnej konwersji.
- Listing produktów – Klasyczna prezentacja produktów wraz z potencjalnymi filtrami.
Oczywiście oba rodzaje stron kategorii wykorzystują swoje elementy nawzajem. Możemy stosować mieszane rozwiązania i dowolnie optymalizować ścieżkę użytkownika.
Najważniejsze elementy podstrony kategorii
Oczywiście nagłówek strony będzie prawdopodobnie standardowym menu obecnym na każdej podstronie danego sklepu internetowego. Jest on stałym elementem, ale nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla podstron kategorii.
Dla podstron kategorii na pewno wyróżnić można podstawowe elementy takie jak:
- nagłówek H1 z nazwą kategorii
- opis kategorii z pomocną dla kupującego treścią
- lista produktów
- filtry produktowe
Jeśli jednak chcemy, aby nasza karta kategorii była bogatsza nie możemy zapomnieć o dodatkowych elementach takich jak:
- ścieżka breadcrumb
- najpopularniejsze produkty
- linkowanie do podkategorii
- linkowanie do marek produktów
- opinie i recenzje
- poradniki i inne przydatne treści
- sekcja FAQ (pytania i odpowiedzi)
- treści z Social Mediów
- i wiele, wiele więcej
Jak zoptymalizować kategorie sklepu internetowego?
Ze względu na to, że podstrony kategorii są tak ważne dla budowania ruchu organicznego i zawierają bardzo dużo elementów ich optymalizacja potrafi być skomplikowana i czasochłonna. Dlatego przygotowałem listę 10 rzeczy o które warto zadbać w kontekście kategorii sklepu internetowego.
1. Przygotuj opisy kategorii przydatne dla użytkownika
Treści nadal są jednym z najważniejszych elementów dotyczących optymalizacji SEO dlatego optymalizację powinniśmy rozpocząć od stworzenia opisów kategorii. Jeśli miałeś do czynienia z SEO już wcześniej to zapewne zdajesz sobie sprawę, że niektóre tego typu opisy to w zasadzie ściana niepotrzebnego tekstu, którego nikt nie czyta. Mimo, że nawet takie opisy potrafią generować dla strony wysokie pozycje to nie jest to najlepsza droga w kontekście naszych działań.
Powinniśmy postarać się, aby teksty przygotowane przez nas zawierały wartościowe informacje. Naszym celem nie jest napisanie jak najdłuższego tekstu, a po prostu wyczerpanie tematu.
W tekście możesz zawrzeć informacje czym charakteryzują się dane produkty, jakiego rodzaju produkty znajdują się w Twojej ofercie i dlaczego akurat te będą najlepsze dla naszego użytkownika. Zdecydowanie powinniśmy napisać czym nasz klient powinien kierować się podczas zakupów. Opisz zalety i wady produktów.
Bardzo dobrym pomysłem będzie umieszczenie najpopularniejszych pytań i odpowiedzi. Znasz swój produkt i swoich klientów. Wiesz jakie mają rozterki podczas zakupów, czego chcą się dowiedzieć na temat asortymentu i co budzi ich największe wątpliwości.
Może nie każdy użytkownik przeczyta przygotowane przez Ciebie opisy, ale będziesz przygotowany na każdego bardziej ciekawskiego klienta i poprawisz swoje pozycje w Google.
Dodatkowo jeśli Twój opis będzie dobrze opisywał dany temat to z pewnością znajdą się z nim słowa kluczowe co również wpływa korzystnie na wyniki SEO. Możliwe, że gotowe już opisy warto zoptymalizować z użyciem takich narzędzi jak surferseo.com.
2. Stwórz logiczne drzewko kategorii
Jest to bardzo ważny element pracy nad sklepem internetowym, które większość rozwiązań e-commerce ułatwia poprzez dodawania kategorii nadrzędnych i podrzędnych. Dzięki temu od bardzo ogólnych kategorii możemy zagłębiać się w coraz węższą grupę produktów.
Tego typu zagłębienia najłatwiej obserwować we wdrożonej na większości sklepów ścieżce breadcrumb.
Koniec końców ma to ułatwić Tobie zarządzenie produktami, a użytkownikom (i robotom wyszukiwarek) nawigację po stronie i łatwe odnalezienie interesujących go produktów.
Aby, jeszcze bardziej przedstawić logiczne drzewko kategorii i pokazać je Twoim klientom warto zastosować bardzo rozbudowane menu główne, które jest doskonałym rozwiązaniem w kontekście linkowania wewnętrznego i ułatwia użytkownikom szybkie poruszanie się po stronie.
3. Linkuj wewnętrznie podstrony innych kategorii
Odpowiednie linkowanie wewnętrzne będzie wspólnym elementem dla SEO oraz UX. Podstrona kategorii to miejsce wyboru produktów, ale również kolejnych podkategorii lub kategorii pokrewnych. Logiczne linkowanie pomiędzy różnymi kategoriami powiązanych produktów posłuży zarówno do lepszej indeksacji strony oraz łatwiejszego poruszania się i kompletowania koszyka przez klientów.
Może się okazać, że najlepszy rozwiązaniem dla kategorii głównych nie jest prezentacja listy produktów, ale właśnie listy podkategorii. Trudno rozpocząć drogę zakupową od bardzo dużej liczby produktów – lepiej zawęzić wybór tak, aby klient przeglądał tylko produkty, które rzeczywiście go interesują.
4. Wykorzystaj paginację i linkowanie do produktów
Strona kategorii lub kategorii w którymś momencie zagłębiania się w drzewko musi przerodzić się wprost w prezentację listy produktów. To jej główna funkcja.
Linkuj swoje produkty z list na podstronach kategorii – zaprezentuj każdy z nich w możliwie atrakcyjny, przejrzysty sposób. Każdy z produktów powinien posiadać działający link do swojej podstrony (w niektórych, rzadkich wypadkach link ten można zablokować atrybutem nofollow).
Jeśli na podstronie ma być bardzo dużo produktów należy zastanowić się nad sposobem paginacji. Klasyczna paginacja z numerami podstron, infinite scrool lub przycisk ładowania kolejnych produktów.
Implementacja paginacji to coś co do czego specjaliści SEO nie zawsze mogą się zgodzić. Moim zdaniem klasyczna paginacja z pełną indeksacją wszystkich jej podstron to najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo usunięcie treści na wszystkich podstronach oprócz pierwszej i delikatna zmiana meta-title powinna pozwolić na uniknięcie duplikacji i wyznaczenie głównej podstrony, która ma wyświetlać się w wynikach wyszukiwania.
Po więcej informacji dotyczących poprawnego wdrożenia warto udać się do wytycznych Google: https://developers.google.com/search/docs/specialty/ecommerce/pagination-and-incremental-page-loading.
5. Zaimplementuj filtry produktowe
Filtry produktowe to kolejny sposób na sprawienie, że proces zakupowy jest wygodniejszy dla użytkownika. Proste wybieranie zakresu interesujących go produktów znacząco przybliża go do wyboru właściwego modelu.
Niestety implementacja oparta o filtry produktowe pojawiające się w adresie URL może mieć kiepski wpływ na SEO – bardzo dużo adresów bez optymalizacji treści, adresu URL i innych elementów. Dlatego podstrony te często są zablokowane do indeksacji.
Część z nich może jednak odpowiadać wartościowym słowom kluczowym. Dlatego warto zastanowić się nad mierzeniem ich popularności i dodatkowym Keyword Researchem pod tym kątem. Następnie najpopularniejsze filtry z największym potencjałem należy odblokować do indeksacji lub stworzyć specjalne podkategorie dodane do drzewka kategorii.
6. Rozbuduj drzewko kategorii
Nawet jeśli uważasz swoje drzewko kategorii za bogate i rozbudowane to na przestrzeni czasu może okazać się, że w sklepie pojawiły się nowe produkty, które również powinny mieć dobrze rozpisane kategorie główne i podkategorie.
Dodatkowo warto śledzić i analizować wykorzystywane przez użytkowników filtry produktowe i zamieniać najpopularniejsze z nich na nowe podkategorie. Ze względu na to, że dla bezpieczeństwa indeksacji często blokujemy filtry produktowe za pomocą „noindex” to nie wykorzystujemy pełnego potencjału naszej oferty. Jeśli jednak, któreś filtry są wyjątkowo popularne i można dla nich znaleźć wartościowe słowa kluczowe to najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie kolejnej podkategorii do naszej struktury.
W kontekście asortymentu modowego bardzo często są to bardzo konkretne podkategorie takie jak „Czerwone buty sportowe”, a dla elektroniki na przykład „Laptopy HP 15.6””. W sklepie zoologicznym może to być „Psia karma sucha bez kurczaka”, a w sklepie muzycznym „Elektryczne gitary mahoniowe 8-strunowe”.
Słowa kluczowe, które odpowiadają coraz głębszym podkategoriom i filtrom będą miały mniejszą popularność, ale również niższy poziom trudności. Daje Ci to wspaniałe możliwości zwiększania swojej widoczności w momencie kiedy nie możesz walczyć jeszcze o najtrudniejsze słowa kluczowe.
7. Stwórz treści pomocnicze
Bardzo często specjaliści SEO proponują tworzenie bloga z artykułami przy każdej możliwej okazji. Jest to dobry krok, ale strategia powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Dobre treści pomocnicze wzmacniają powiązanie tematyczne, rankują na wybrane słowa kluczowe i przede wszystkim pomagają użytkownikom znaleźć informacje, których potrzebują.
Największą część tego typu treści warto przygotować w postaci bloga z poradnikami i artykułami. Na niektóre pytania warto jednak odpowiedzieć już na podstronie kategorii. Wszystko po to, aby ułatwić użytkownikowi zakupy.
Dodatkowo pod listą produktów warto umieścić linkowanie wewnętrzne do artykułów powiązanych z wybraną kategorią (i odwrotnie – z artykułów do kategorii i produktów).
8. Stwórz przemyślaną strukturę adresów URL
Od samego początku powinieneś zaplanować strukturę linków w adresach URL. Jeśli kategorii i zagłębień będzie mało, a samo drzewko kategorii jest proste możesz umieścić wszystkie fragmenty w adresu URL (przykład: domena.pl/kategoria-glowna/podkategoria/ lub nawet domena.pl/kategoria-glowna/podkategoria/produkt/).
Problemem może okazać się bardzo rozbudowana struktura kategorii. Szczególnie kiedy podkategorie mogą należeć do więcej niż jednej kategorii nadrzędnej. Wtedy musisz wybrać kategorię, która zawsze będzie główna dla wybranej podkategorii i pojawi się w adresie URL. Podobnie z produktami – produkt musi posiadać konkretne główne zagłębienie i jasną ścieżkę adresu URL. Nie może występować pod kilkoma adresami URL. Można to rozwiązać za pomocą linków canonical.
Sposobem odpornym na wszystkie te zamieszania jest jednak usunięcie struktury z adresu URL. Każda kategoria to tylko prosty adres URL kategorii z wyłącznie ostatnim elementem. To samo tyczy się produktów, które nie posiadają struktury kategorii w adresie URL. I tak będzie trzeba wyznaczyć strukturę kategorii dla danych strukturalnych breadcrumb.
9. Zoptymalizuj nagłówki H1 i meta-title
Meta-title i H1 to prawdopodobnie jedne z najważniejszych elementów treści. Domyślnie w obu zapewne pojawi się prosta nazwa kategorii pobrana automatycznie przez system sklepowy. Pamiętaj, że to co dobrze wygląda w menu głównym nie zawsze jest optymalnym sposobem na umieszczenie tam słów kluczowych. Warto więc manualnie rozbudować oba elementy umieszczając w nim inne słowa kluczowe, które będą ściśle powiązane z nazwą kategorii.
10. Zaimplementuj dane strukturalne
Dane strukturalne to opracowane przez schema.org oraz Google specjalne oznaczenia pomagające na szybką interpretację treści umieszczonych na stronie dla robotów wyszukiwarek. Ich wykorzystanie może wpłynąć pozytywnie na pozycje słów kluczowych w wyszukiwarce czy wygląd naszej strony w wynikach Google.
Po wdrożeniu danych strukturalnych w prosty sposób sprawdzisz ich poprawność dzięki https://validator.schema.org/.
Dla podstron kategorii najważniejsze będą zapewne 2 typy:
- Breadcrumb
- FAQ
W kontekście sklepu internetowego użyjemy również danych „Product”, ale dotyczą one karty produktu.
Do tego warto pamiętać o innych sekcjach serwisu oraz uniwersalnych rodzajach danych strukturalnych:
- Article
- Logo
- Website
- SearchAction
- Organization
- i wiele, wiele innych dostępnych pod adresem schema.org