MUM Technology od Google – Przyszłość wyników wyszukiwania

MUM (Multitask Unified Model) to nowa technologia Google, która ma za zadanie odpowiadać na skomplikowane zapytania, które nie mają jednoznacznej odpowiedzi.

MUM została opracowana już w 2021 roku i powoli wdrażana jest do wyników wyszukiwania. Na ten moment jej głównym zadaniem jest generowanie sekcji „Podobne pytania” (People also ask), ale z czasem będzie miała coraz większe znaczenie.

Jak Google prezentuje swoją technologię?
Wszystkie szczegóły można znaleźć pod adresem: https://blog.google/products/search/introducing-mum/
Z opisu dowiemy się w jakich przypadkach sprawdzi się technologia MUM.

Po pierwsze chodzi o odpowiedzi na bardzo rozbudowane zapytania – Kiedyś potrzebowaliśmy kilku do kilkunastu słów kluczowych, przeczytania kilku artykułów, porównania źródeł i dopiero w ten sposób mogliśmy zaspokoić swoją ciekawość. Dzisiaj Google chce odpowiedzieć na to zapytanie samodzielnie łącząć wiele treści w jedną, rozbudowaną i pełną odpowiedź.

mum gif02 02 1

Po drugie Google chce usunąć barierę językową – Dziś w lokalizowanej wersji wyników wyszukiwania widzimy przede wszystkim nasz ojczysty język. Przy anglojęzycznych słowach kluczowych pojawiają się też anglojęzyczne treści. Co jeśli jednak najlepsza odpowiedź na nasze pytanie jest w Internecie po japońsku? Google planuje automatycznie tłumaczyć najlepsze treści i pokazywać je w wynikach wyszukiwania bez zwracania uwagi na naszą lokalizację. Pierwsze testy tej usługi będą dotyczyć sekcji newsowej.

mum gif03 01 1 1

Po trzecie chodzi o wykorzystywanie mieszanych typów zapytań – Dziś musimy się zdecydować czy wyszukujemy informacji tekstowo czy graficznie. W przyszłości mamy mieć możliwość łączenia ze sobą dwóch rodzajów zapytań lub więcej. Dodatkowe możliwości oferowane przez wyszukiwanie głosowe jeszcze bardziej wzbogacą ten proces.

mum gif04 01 1 1

Na koniec Google zależy na tym, aby z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligenji w odpowiedzialny sposób móc odpowiadać na potrzeby i zapytania użytkowników.

Obrazek domyślny
Tomek Sikora

Specjalista SEO z kilkuletnim doświadczeniem. W czasie swojej pracy prowadziłem projekty pozycjonowania około 200 stron internetowych. Były to zarówno małe lokalne firmy, duże ogólnopolskie przedsiębiorstwa, a także międzynarodowe korporacje.

Artykuły: 12