SEO – Pytania i odpowiedzi

Ogólne zagadnienia SEO

Co to jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to zbiór działań mających na celu poprawienia rankingu strony w wynikach wyszukiwania na powiązane z nią słowa kluczowe. Ostatecznym celem jest jednak zwiększenie ruchu organicznego na stronie, który powinien przełożyć się na konwersję.

Czy każda strona potrzebuje SEO?

Każdy właściciel strony powinien zadbać o działania SEO o ile chce żeby jego strona była odwiedzana. Niezależnie od tego czy jest to hobbystyczny blog czy sklep internetowy powinno nam zależeć na ruchu organicznym. Oczywiście od rodzaju naszej działalności będzie zależał budżet na działania. Dla mniejszych stron, nie nastawionych na zarabianie podstawowe działania SEO, które można wykonać samemu będą wystarczające.

Jak działa SEO?

SEO to połączenie różnego rodzaju działań dotyczących strony. Dzielimy je przede wszystkim na optymalizację techniczną strony, optymalizację treści strony oraz pozyskiwanie linków z innych domen. Oczywiście poziom optymalizacji i zaangażowania w projekt może być bardzo różny – jednak w ogólnym zarysie będzie zawsze dotyczył tych trzech aspektów.

Jak znaleźć słowa kluczowe dla mojego biznesu?

W tym celu należy przeprowadzić Keyword Research. Posłużą do niego różnego rodzaju narzędzia takie jak: Google Search Console, Ahrefs, Semrush, podpowiedzi wyszukiwania Google czy inne źródła słów kluczowych o których piszę na moim blogu: Czytaj więcej…

Jak długo trwa pozycjonowanie strony?

Niestety bardzo trudno określić ile zajmie wprowadzanie strony na pozycje wystarczające do generowania wartościowego ruchu. Bardzo dużo zależy od przyjętej strategii, nakładów pracy włożonych w działania SEO oraz poziomu działań konkurencji. Pierwsze efekty działań SEO powinny być widocznie po około 3-6 miesiącach, ale na realny wartościowy ruch trzeba pracować dużo dłużej.

SEO czy PPC? Pozycjonowanie czy płatne kampanie?

Najlepsza strategia to zawsze połączenie obu działań. W długim okresie SEO może okazać się tańszym wyjściem. Na początku działań płatne kampanie mogą okazać się lepszym wyjściem ze względu na gwarancję ruchu na stronie. Na koniec dnia wszystko zależy od przyjętej strategii i jej realizacji.

Techniczne SEO

Co to jest techniczne SEO?

Techniczne SEO to wszystkie działania związane ze budową strony internetowej odpowiedzialne za jej poprawne indeksowanie w wyszukiwarce. Czytaj więcej…

Co powinien zawierać techniczny audyt SEO?

Informacje na temat indeksacji strony, linkowania wewnętrznego, błędy, przekierowania, renderowanie strony, atrybuty meta, robots, linki canonical, prędkość strony i wiele, wiele więcej… Czytaj więcej…

Co to jest atrybut alt?

Jest to alternatywny opis zdjęcia w kodzie HTML, który powinien wyświetlić się w przypadku problemów z pobraniem grafiki lub jako informacja ułatwiająca korzystanie z sieci osobom niewidomym i niedowidzącym za pomocą czytników ekranu.

Co to jest anchor?

Anchor to po prostu treści linka, który przenosi użytkownika pod inny adres. Najczęściej odznaczony innym kolorem, podkreśleniem lub pogrubieniem w celu ułatwienia jego znalezienia.

Jaki wynik PageSpeed jest dobry?

O ile prędkość strony jest czynnikiem rankingowym o tyle trudno wyznaczyć sobie konkretny cel. Musimy pamiętać, że im szybsza strona tym lepiej dla naszego SEO i UX, ale próby uzyskania 99/100 punktów często nie przynoszą efektu i kosztują nas wiele pracy. Strona musi być wystarczająco szybka dla naszych użytkowników, a poziom punktów PageSpeed powinniśmy wyznaczyć na podstawie wyników konkurencji.

Jak znaleźć błędy techniczne na stronie?

Tutaj z pomocą przyjdą narzędzia do audytowania stron internetowych pod kątem SEO. Można skorzystać z możliwości Screaming Frog, Ahrefs Site Audit, Sitebulb. Wiele wartościowych informacji znaleźć można również w Google Search Console. Czytaj więcej

Content SEO

Ile znaków powinien mieć meta-title?

Domyślnie meta-tytuł powinien mieć około 60-70 znaków ze spacjami. W praktyce odpowiedź na to pytanie jest jednak bardziej skomplikowana.

Ile znaków powinien mieć meta-description?

Meta-description powinien mieć około 120-160 znaków i w skrócony sposób opisywać zawartość danej podstrony. Powinien zachęcać użytkownika do wybrania właśnie naszej witryny i być unikalny.

Jak długie treści należy umieszczać na stronie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim powinniśmy wyczerpać temat na jaki piszemy, poruszyć wszystkie kwestie związane z danym zagadnieniem i odpowiedzieć na wszelkie pytania użytkownika. Jeśli do pisania treści podejdziemy w ten sposób uzyskamy tekst o odpowiedniej długości. Oczywiście można do tego celu użyć takich narzędzi jak Surfer SEO czy Contadu w celu tworzenia treści na podstawie analizy konkurencji.

Jak optymalizować teksty pod SEO?

Tekst powinien odpowiadać dokładnie na wszystkie potrzeby użytkowników związane z powiązanymi wyszukiwaniami. Tekst powinien zawierać słowa kluczowe w odpowiedniej ilości. Powinien być atrakcyjny wizualnie dlatego warto używać akapitów, nagłówków, list wypunktowanych, tabel czy grafik. Pomóc może w tym oprogramowanie takie jak Surfer SEO czy Contadu.

Link Building

Jakie są najpopularniejsze w Polsce portale do zakupu linków?

Najpopularniejsze portale pozwalające na zakup linków z artykułów sponsorowanych to zapewne WhitePress czy Linkhouse.

Co to jest artykuł sponsorowany?

Artykuł sponsorowany to forma pozyskiwania linków zewnętrznych za pomocą publikacji gościnnego wpisu z linkiem na portalu zewnętrznego wydawcy.

Co to jest autorytet domeny?

Pojęcie kojarzone głównie z budowaniem profilu linkowego oznaczający popularną, zaufaną wśród użytkowników stronę zdobywającą dużą liczbę linków zewnętrznych.

Pozostałe

Co to jest SXO?

SXO to połączenie działań SEO (optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe) z działaniami UX (doświadczenia użytkownika). Czytaj więcej…

Co to znaczy Above the fold?

Above the fold (ATF) to część strony, którą widać od razu po wejściu na stronę bez konieczności przewijania w dół.

Co to jest Baidu?

Baidu to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w Chinach.

Co to jest Bing?

Bing to wyszukiwarka internetowa należąca do firmy Microsoft i domyślne rozwiązanie dla przeglądarki Edge.

Co to jest Ahrefs?

Ahrefs to oprogramowanie służące do szerokiego zakresu analiz SEO – od analizy profilu linkowego, przez słowa kluczowe, aż po techniczne audyty stron www.

Obrazek domyślny
Tomek Sikora

Specjalista SEO z kilkuletnim doświadczeniem. W czasie swojej pracy prowadziłem projekty pozycjonowania około 200 stron internetowych. Były to zarówno małe lokalne firmy, duże ogólnopolskie przedsiębiorstwa, a także międzynarodowe korporacje.

Artykuły: 12