Z jakimi zespołami powinien współpracować specjalista SEO?

Z moich doświadczeń wynika, że praca dotycząca SEO i promowania strony w wyszukiwarkach internetowych zmusza specjalistów SEO do ciągłego poszerzania wiedzy i współpracy z bardzo różnymi zespołami w całej strukturze organizacyjnej danego projektu. W trakcie prac nad pozycjonowaniem różnych stron internetowych miałem okazję na dzielenie zadań ze specjalistami z różnych dziedzin digital marketingu. Co więcej każda z aktywności tych specjalistów miała mniejszy lub większy wpływ na wyniki ruchu organicznego. SEO to dziedzina, która korzysta na szeroko pojętej aktywności firmy w sieci i traci bardzo dużo jeśli firma nie rozwija innych kanałów sprzedaży i budowania świadomości marki. Dlatego uważam, że specjalista SEO musi być otoczonymi doświadczonymi specjalistami marketingu internetowego, IT czy sprzedaży,

Dział deweloperski i współpraca ze specjalistą SEO

developer team

Dział deweloperski to prawdopodobnie pierwsze miejsce do którego biegnie specjalista SEO w nowym miejscu pracy. Ze względu na to, że każdy pozycjoner zaczyna swoje obowiązki od audytu SEO, który skupia się na elementach technicznych w pierwszym momencie będzie próbował poznać procesy dotyczące zlecania zmian deweloperskich na stronie. Oczywiście część zmian może zrobić samodzielnie, ale tego typu decyzje i tak najlepiej skonsultować na początku z deweloperem odpowiedzialnym za stronę.

Dobra współpraca na linii Dział SEO – Dział Deweloperski będzie skutkować zoptymalizowaną stroną, która będzie działała poprawnie pod kątem indeksacji treści, linkowania wewnętrznego, spełniania wytycznych Core Web Vitals i wielu innych elementów technicznego SEO.

Po pierwszych audytach, które zawierają dość podstawowe informacje optymalizacyjne przy ścisłej współpracy z działem technicznym można przystąpić to takich działań jak budowanie nowych funkcjonalności strony, optymalizacja środowiska serwerowego i jeszcze lepszego wykorzystania dostępnych zasobów.

Czytaj więcej: Co powinien zawierać audyt techniczny?

Dlaczego specjalista SEO powinien współpracować z Działem UX?

ux team

Tworzenie strony internetowej to nie tylko odpowiednia treść i optymalizacja SEO. Koniec końców każda strona powinna służyć użytkownikom. Powinna być szybka, prosta w użyciu i spełniać oczekiwania każdej osoby, która odwiedziła naszą witrynę. Dział SEO i UX nie powinny pracować w oderwaniu od siebie – jeśli tak będzie oba zespoły będą poprawiać po sobie kolejne zestawy błędów.

Projektowanie nowej podstrony i tworzenie nowej treści oraz jej optymalizacja powinna być procesem między-działowym gdzie potrzeby wielu specjalistów powinny być wzięte pod uwagę.

Nawet jeśli specjalista SEO zadba o to, że strona będzie wysoko w wynikach wyszukiwania, zgromadzi wysokie liczby dotyczące ruchu to na koniec dnia może okazać się, że witryna nie spełniła swojej funkcji i nie została osiągnięta konwersja. Niezależnie od tego co tak na prawdę jest naszym celem (sprzedaż, kontakt czy po prostu zapoznanie się z tekstem) powinniśmy się upewnić, że użytkownik spędzi na stronie odpowiednią ilość czasu i znajdzie funkcje, które go interesują.

Więcej o UX dowiesz się na stronie https://uxchojrak.pl/ prowadzonej przez Maxa Kapitańczyka – doświadczonego specjalisty z zakresu User Experience.

Dział zarządzania produktem – Specjalista SEO musi znać szczegóły oferty i jej planowane zmiany

products team

SEO dla sklepów internetowych to jedno z ulubionych wyzwań wszystkich pozycjonerów. To na tego typu stronach internetowych wygenerowany ruch może przynieść bezpośrednią konwersję w postaci zakupów. To na tego typu witrynach dział SEO może się wykazać, a firmy prowadzące sprzedaż w Internecie bardzo często tworzą wewnętrzne zespoły pozycjonerów, bo ruch organiczny jest jednym z najważniejszych źródeł sprzedaży.

Niestety często brakuje komunikacji na poziomie osób związanych z działem SEO, a osób zarządzających produktami w sklepie internetowym. Każde specjalista SEO powinien być na bieżąco z aktualną ofertą sklepu, nowościami które w sklepie się pojawiają lub mają się pojawić, z listą produktów które w najbliższym czasie zostaną usunięte czy z proponowanymi akcjami promocyjnymi.

Wszystkie te sytuacje bardzo często wymagają odpowiednich działań i przygotowań ze strony działu SEO pod kątem zabezpieczenia obecnych wyników lub zdobycia kolejnych wizyt z wyszukiwarki.

Tego typu kontakt może zapewnić naszemu sklepowi bezpieczeństwo i rozwój, zaś jego brak grozi szeregiem nieporozumień czy obniżenia wyników organicznych.

Dział finansowy – SEO ma przede wszystkim zarabiać

Tutaj sprawa jest prosta. Dział finansowy to miejsce w którym specjalista SEO może dokładnie zbadać realne zyski jakie generuje dla firmy. Szczególnie w kontekście sklepów internetowym ważna będzie nie tylko informacja o ogólnym przychodzie firmy, ale raczej o poziomie marży na różnych rodzajach produktów. Czasami może okazać się, że lepiej sprzedać jeden konkretny produkt, niż 100 innych, które firma zmuszona jest sprzedawać po bardzo niskiej cenie i po prostu na nich nie zarabia. Zasadniczo cała strategia SEO powinna zostać oparta o takie informacje, które mają przełożyć się na sukces finansowy firmy.

Dział Social Media – wykorzystaj społeczność w celu zdobycia linków i informacji o klientach

pr social media team

Czasami podczas pracy nad projektami SEO wydaje mi się, że działania pozycjonerskie w największym stopniu ze wszystkich innych form marketingu „żerują” na działaniach innych zespołów. Kiedy pracujemy nad projektem gdzie znajomość marki, zaangażowanie użytkowników, działania w Social Mediach i płatne kampanie są na wysokim poziomie o wiele łatwiej jest osiągnąć wysokie pozycje.

Tak to działa – Google pośrednio mierzy popularność marki (chociażby poprzez liczbę linków) i wyżej umieszcza znane firmy. Dlatego też posiadanie zaangażowanej społeczności wokół marki czy produktu jest bardzo ważnym elementem, który każdy specjalista SEO powinien wykorzystać jako źródło linków i informacji na temat potencjalnych klientów.

Dodatkowo posty i komentarze to idealne miejsce w którym znajdziesz pomysły na nowe artykuły czy informacje, których nie masz na stronie.

Dział PR i Media Campaigns – wykorzystaj inne formy publikacji w celu zdobycia pomysłów na content, zdobycia linków czy znajomości marki

Podobnie jak w przypdku Social Media również w kontekście kampanii PRowych i mediowych wyniki SEO mogą sporo zyskać. Część z tych publikacji będzie miała miejsce w internecie na popularnych portalach co zawsze jest okazją do zdobycia kolejnych wartościowych linków (nawet jeśli nie z każdej publikacji to przynajmniej z ich części w formie linku nofollow). Pozostał mimo, że mogą mieć w telewizji, radiu czy prasie to będą wpływać rozpoznawalności marki, która jeszcze nigdy nie zaszkodziła działaniom SEO.

Warto uczulić dział PR i mediów na konieczność zdobywania linków i uświadomić ich im wartość. Z kolei specjalista SEO powinien zamówić treści opisujące działania marki poza światem internetu jako idealny materiał na aktualności.

Dział Paid Campaigns – Wspólne słowa kluczowe, pomiary konwersji i wiele innych wartościowych informacji

To powiązanie jest dość oczywiste – szczególnie w kontekście kampanii Google Adwords w których nadal obracamy się w środowisku wyszukiwarki internetowej Google. Warto dzielić się wiedzą, informacjami na temat użytkowników, słów kluczowych czy konwersji. Działania płatne mogą pomóc szczególnie w początkowej fazie działań SEO. Kiedy nie mamy jeszcze organicznych wyników najczęściej powinniśmy spróbować przynajmniej częściowo wspomóc się płatnymi kampaniami, które pozwolą naszemu projektowi zacząć zarabiać na siebie. Następnie działamy z organicznym pozycjonowaniem i optymalizujemy stworzone już kampanie, a zdobyte informacje, którymi zespoły będą się między sobą dzielić sprawią, że wszystkie działania będą wydajniejsze.

Dział strategii firmy – SEO nie jest najważniejsze

customer team

Wielu specjalistów SEO ulega złudzeniu, że SEO jest najważniejsze w kontekście działania firmy. Jest to oczywiście ważny element, ale nie zawsze ma priorytetowe znaczenia dla konkretnego projektu. Wszystkie nasze działania powinny być spójne z ogólną strategią firmy. Specjalista SEO nie powinien próbować zdobyć wysokich pozycji na słowa kluczowe zawierające takie frazy jak „tanie”, „tanio”, itp. jeśli nie odzwierciedla to rzeczywistej sytuacji i strategii firmy, która może celować w klientów premium. Tego typu strategiczne decyzje powinny być podejmowane wspólnie, a działania SEO powinny wspierać to wszystko co zaplanowała firma.

Oczywiście czasami nie ma dokładnego pomysłu jak taka strategia ma wyglądać. Dział SEO wtedy ze swoją wiedzą na temat potencjalnych użytkowników i klientów (zdobyte podczas reaserchy i badań) może być źródłem pomysłów dla takiej strategii.

Dział Customer Intelligence – Najpierw dowiedz się kto faktycznie wpisuje te wszystkie słowa kluczowe

Wszystko co przygotowuje dział Customer Intelligence od prostych ankiet dla klientów do rozbudowanych badań i sondaży jest dla specjalisty SEO informacją kim tak na prawdę jest potencjalny klient naszej firmy – kto wpisuje słowa kluczowe w wyszukiwarkę, kogo tak na prawdę zapraszamy na naszą stronę. Ten punkt widzenia może wzbogacić naszą strategię SEO, dać nowe spojrzenie na wyszukiwanie słów kluczowych.

Dział graficzny i video – Google to również Google Grafika, a YouTube to również wyszukiwarka

Dział graficzny jest w stanie dostarczyć wartościowych infografik, które mogą zostać wykorzystane w procesie outreachu mającego na celu zdobycie nowych linków. Dodatkowo Google to również wyszukiwarka grafiki w której oryginalne grafiki i zdjęcia mają większą siłę przebicia niż pobierane z banków zdjęć te same zdjęcia wykorzystywane na tysiącach portali.

Z kolei video to kolejny sposób tworzenia treści, który zdobywa coraz większą popularność i zajmuje bardzo dużo miejsca w wynikach wyszukiwania Google. Dodatkowo YouTube to paradoksalnie kolejna wyszukiwarka treści i tam również możemy wykorzystać doświadczenia SEO w kontekście wyszukiwanych słów kluczowych i optymalizacji. Warto więc zamawiać odpowiednie treści video odpowiadające na intencje klientów i użytkowników.

Dział SEO jako mała część większego środowiska digitalowego

Podsumowując – Specjalista SEO powinien być częścią większego zespołu dbającego o rozwój całej marki. SEO nie może skutecznie istnieć bez innych aspektów digitalowego marketingu. Z kolei inne rodzaje reklamy czy strategiczne decyzje mogą być lepsze jeśli weźmie się pod uwagę informacje, które może dla nas zdobyć doświadczony pozycjoner.

Cały ten artykuł ma za zadanie podkreślić, że SEO to tylko mała cząstka działań w internecie, a specjalista SEO powinien być w kontakcie ze wszystkimi ważnymi działami firmowymi albo przynajmniej znać wyniki ich działań i ogólne założenia biznesowe.

Obrazek domyślny
Tomek Sikora

Specjalista SEO z kilkuletnim doświadczeniem. W czasie swojej pracy prowadziłem projekty pozycjonowania około 200 stron internetowych. Były to zarówno małe lokalne firmy, duże ogólnopolskie przedsiębiorstwa, a także międzynarodowe korporacje.

Artykuły: 12